MISJA

Celem ReFOCUS jest budowa globalnej sieci laboratoriów medialnych, które pozwolą uchodźcom i osobom wykluczonym zdobyć nowoczesne kompetencje w zakresie mediów, zapewnią platformę publikacji i miejsce prezentacji oryginalnych historii. ReFOCUS przygotowuje również raporty, materiały video i podcasty dotyczące kryzysu uchodźczego oraz regularnie angażuje się w projekty szkolne i uniwersyteckie poprzez interaktywne prezentacje i instalacje artystyczne.

  

 

 
 
 

„Wojna, głód, kryzys ekonomiczny, prześladowanie polityczne i religijne.


Niezależnie od narodowości, powodów do migracji jest wiele”

 
 

GENEZA

Uchodźcy różnych narodowości pokonują ponad 1976 kilometrów aby dostać się do kontynentalnej Europy. Miliony podróżują jeszcze dalej, a tysiące giną co roku próbując zapewnić sobie i swoim najbliższym godną przyszłość i szansę na życie w miejscu gwarantującym podstawowe prawa człowieka i możliwość zbudowania godnej przyszłości. aby uhonorować ich drogę stworzyliśmy 1976km, gdzie publikujemy ich historie.

Wojna, głód, prześladowanie religijne i polityczne czy degradacja ekonomiczna. Powodów, dla których ludzie decydują się na ucieczkę ze swojej ojczyzny jest wiele, wszystkie jednak mają swoje korzenie w potrzebie zapewnienia sobie podstawowego bezpieczeństwa, lepszej przyszłości dla siebie i swoich dzieci oraz prawa do godnego życia.

Brak dostępu do rzetelnych informacji rodzi strach w naszym społeczeństwie, prowadzi do zamknięcia się na innych, pozwala szerzyć się mowie nienawiści, a akty rasizmu czyni bezkarnymi. ludzie są równi, a budowanie między nimi hierarchii opierającej się na statusie materialnym i miejscu zamieszkania jest niezgodne z naszymi fundamentalnymi prawami.

Chcemy stworzyć ruch, który poruszy społeczeństwo i rządy i zmobilizuje do obrony tych, których kryzys uchodźczy dotknął najboleśniej.

 
 

PRECZYTAJ

ZOBACZ

POSŁUCHAJ

 

KRÓTKA HISTORIA KRYZYSU

 

Sześć lat temu rząd Baszara Al Asada wprowadził represje wobec protestujących w największych miastach Syrii, rozpoczynając tym samym wojnę domową w tym kraju. Wraz ze wzrostem przemocy pomiędzy walczącymi stronami, coraz więcej cywili uciekało do sąsiednich krajów.

Tylko w ciągu pierwszego roku walk, ponad 1 milion uchodźców, najwięcej od czasu ludobójstwa w Ruandzie w 1994 roku, uciekł z Syrii. Schronienie znaleźli w obozach w sąsiedniej Turcji, Libanie, Jordanii i północnym Iraku. Do 2013 roku liczba uchodźców z Syrii potroiła się. Spośród 3 milionów Syryjczyków w krajach graniczących z Syrią, Liban przyjął milion. W tym czasie Europa gościła zaledwie 100 000 uchodźców.

Rozprzestrzenianie się tzw. państwa islamskiego spowodowało ucieczkę kolejnych 500 000 Irakijczyków z Mosulu oraz kolejnych grup Syryjczyków.

W 2015 roku ciało trzyletniego Alana, uchodźcy z Syrii, zostało znalezione na tureckim wybrzeżu. W tym czasie do Grecji dziennie przybywało 10 000 osób w poszukiwaniu azylu, Rosja rozpoczęła naloty w Syrii, a ONZ zmniejszyło racje żywnościowe dla uchodźców w Jordanii i Libanie. Węgry z kolei zaczęły budowę ogrodzenia na swojej południowej granicy.

Pod koniec 2015 roku Unia Europejska ustaliła kwotę relokacji na 160 000. Tyle uchodźców ma prawo do przesiedlenia do innego kraju unijnego z Grecji i Włoch. Nieco później Austria uszczelniła swoją granicę poprzez budowę dodatkowego ogrodzenia na granicy ze Słowenią. Pierwszeństwo w przekraczaniu granic unijnych dano Syryjczykom, Irakijczykom i Afgańczykom. 

Do Bożego Narodzenia 2015 roku, tylko 272 osoby spośród 160 00 zostało przeniesionych z Grecji i Włoch w ramach procesu relokacji. Liczby te nie oddają ogromu i tragedii tych, którzy umierali każdego miesiąca próbując przekroczyć Morze Śródziemne.

W marcu 2016 roku w życie weszla kontrowersyjna umowa między UE i Turcją, która godziła się na odesłanie uchodźców do Turcji w zamian za finansową pomoc humanitarną. W konsekwencji tej umowy, wielu uchodźców, którzy dotarli do Grecji, Włoch, Macedonii i Serbii utknęło w tych krajach na długi czas. 

Latem 2017 roku około 60 000 osób nadal pozostaje w samej tylko Grecji, z czego ponad 14 000 w punktach rejestracji i centrach dla uchodźców na wyspach.  Dziesiątki tysięcy przebywają w obozach na ogół znacznie oddalonych od jakichkolwiek centrów miejskich, ukryci przed lokalną społecznością i turystami. Warunki bytowe w wielu miejscach są tak złe, że częśćuchodźców woli mieszkać w opuszczonych budynkach i lasach.

w 2018 roku tysiące nadal ryzykują życie próbując przekroczyć morze śródziemne. Dane UNHCR z 2 lipca 2018 pokazują, że od początku roku ponad 40 tysięcy osób przekroczyło granicę morską unii europejskiej dostając się do grecji, włoch i hiszpanii.

chwilę po tym, jak kraje członkowskie unii europejskiej podpisały niejasne porozumienie dotyczące kryzysu migracyjnego, sto osób zginęło u wybrzeży libi starając się dostać do Europy. 

ten kryzys daleki jest od końca. 

 
 
 

Tak, jak ty, każdy uchodźca ma swoją historię … 

 
 

Współpraca

Zbudowaliśmy tę platformę, aby uchodźcy i ci, którzy żyją kryzysem migracyjnym na co dzień mogli podzielić się swoja perspektywą i doświadczeniem z międzynarodową publicznością, a pracując w terenie uczymy uchodźców nowoczesnych technologii, które poszerzą ich ścieżki kariery.

Wracamy na Lesbos do centrum One Happy Family wraz z naszym laboratorium medialnym REfocus. Jeśli jesteście zainteresowani wolontariatem z nami i dołączeniem do naszego grona nauczycieli, skontaktujcie się z nami przez formularz na stronie lub media społecznościowe.

pomóżcie promwać projekt i wesprzyjcie go na WWW.GOFUNDME.COM/REFOCUSMEDIALABS

Zespół 1976km